Diagnoza ADHD - dorośli
Jeśli doświadczasz trudności w funkcjonowaniu codziennym, w relacjach społecznych, edukacji lub w pracy, a jednocześnie obserwujesz u siebie objawy, które mogą sugerować ADHD, warto skonsultować się ze specjalistą. Trudności, które mogą sugerować potrzebę diagnozy ADHD:
-
- Trudności w skupieniu uwagi – jeśli masz trudności w utrzymaniu uwagi na jednej czynności, zapominasz o zadaniach, miewasz trudności w organizacji pracy lub zadaniach.
- Hiperaktywność i impulsywność – często czujesz się niespokojny, musisz ciągle być w ruchu, nie potrafisz czekać na swoją kolej, podejmujesz szybkie decyzje bez zastanowienia.
- Problemy w relacjach – jeśli ADHD wpływa na Twoje relacje z innymi ludźmi, zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej, może to być powód, aby skonsultować się ze specjalistą
- Trudności edukacyjne – jesteś uczniem lub studentem, a trudności w koncentracji i organizacji wpływają na Twoje wyniki szkolne lub akademickie, warto rozważyć konsultację.
Jak wygląda diagnoza ADHD?
Diagnoza ADHD zazwyczaj obejmuje kilka etapów i różne techniki oceny. Pierwsze spotkanie to wywiad kliniczny, na którym pacjent opisuje doświadczane przez siebie trudności. Następnie psycholog wykorzystuje konkretne narzędzia diagnostyczne (DIVA – 5) w celu potwierdzenia opisanych przez pacjenta objawów. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz wybranych kwestionariuszy wyniki zostają omówione z pacjentem wraz z propozycją dalszego procesu terapeutycznego.
Dla kogo?
Diagnoza ADHD kwestionariuszem DIVA – 5 przeznaczona jest dla osób dorosłych, u których istnieje ryzyko lub podejrzenie Zespołu Nadpobudliwości Psychoruchowej.